Wed, 13
8 °C
Thu, 14
6 °C
Fri, 15
7 °C

FA Cup draw: Maidenhead United to host either Wealdstone or Bristol Manor Farm in fourth qualifying round

Maidenhead United have been handed a home draw against either Bristol Manor Farm, or National League South league leaders Wealdstone in the fourth qualifying round of the FA Cup, after the draw was made at talkSPORT’s base this afternoon.

The Stones are five points clear at the top of their league, having won 10 of their 12 matches so far this season but on Saturday they were held to a goalless draw by step four side Manor Farm, currently bottom of Southern League South.

They’ll replay for a chance to visit Maidenhead tomorrow night (Tuesday).

Slough Town needed a dramatic injury-time equaliser from Ryan Bird to rescue a 3-3 draw against Chippenham Town on Saturday, and the winners of this week’s replay will visit Whyteleafe in the final qualifying round.

Whyteleafe are currently 14th in Isthmian South East Division.

The fourth qualifying round draw sees the entry of clubs from the National League, with winning clubs progressing to the first round proper of the competition, thereby earning a chance to play a league side.

Ties will take place on the weekend of Saturday, October 19, with winning clubs to receive £18,750 from the FA Cup prize fund.

The full draw, split into a northern and southern section, is as follows.

 

 

The draw

Northern section

1 Hednesford Town v Boston United

2 Gateshead v Colne

3 Barrow AFC v Solihull Moors

4 Whitby Town or Gloucester City v Stourbridge

5 Hartlepool United v Brackley Town

6 Nantwich Town v Kings Lynn Town

7 Chorley v Spennymoor Town

8 Southport v Altrincham

9 Tamworth or Hereford v Darlington

10 York City v Stockport County

11 Notts County v Belper Town

12 Chesterfield v Wrexham

13 FC Halifax Town v Harrogate Town

14 AFC Fylde v Peterborough Sports

Southern section

 

 

 

 

15 Whyteleafe v Chippenham Town or Slough Town

16 Haringey Borough v Yeovil Town

17 Havant & Waterlooville v Dulwich Hamlet

18 Ebbsfleet United v Woking

19 Welling United v Eastleigh

20 Bromley v Aldershot Town

21 Maidstone United v Kings Langley

22 Maidenhead United v Bristol Manor Farm or Wealdstone

23 Oxford City v Margate

24 Canvey Island or Bowers & Pitsea v Chichester City

25 Hayes & Yeading United v Poole Town

26 Royston Town v Maldon & Tiptree

27 Potters Bar Town v Barnet

28 Torquay United v Boreham Wood

29 Sutton United v Billericay Town

30 Weymouth v Dover Athletic

31 Dartford v Kingstonian or Weston Super Mare

32 Carshalton Athletic v Dagenham & Redbridge

 

 

Comments

Leave your comment

Share your opinions on

Characters left: 1500

Paid Stories

Most read

Top Ten Articles